Leadership

Marty Matlock
Marty Matlock
(RESC)-Resiliency Center
Executive Director
Eric C. Boles
Eric C. Boles
(SUST)-Sustainability
Director
Greg Thoma
Greg Thoma
(CHEG)-Chemical Engineering
Director of Research
Stephen D. Luoni
Stephen D. Luoni
(ACDC)-Architecture Community Design Center
Director of Design

Resiliency Research Team

Kristiina Ala-Kokko
Kristiina Ala-Kokko
(TAEA)-AFLS-Agri Economics and Agribusiness
Graduate Assistant
Martin A. Christie
Martin A. Christie
(RESC)-Resiliency Center
Service Assistant II
Lillian J. Glaeser
Lillian J. Glaeser
(RESC)-Resiliency Center
Extra Help Assistant
Esther Gowin
Esther Gowin
(RESC)-Resiliency Center
Communications Intern
Osnar Antonio Mondragon Grios
Osnar Antonio Mondragon Grios
(RESC)-Resiliency Center
Graduate Assistant
Ian Kennedy
Ian Kennedy
(SUS)-Sustainability-Interdisciplinary Program
Graduate Assistant
Deanna Mantooth
Deanna Mantooth
(RESC)-Resiliency Center
Graduate Assistant
Quinn Montana
Quinn Montana
(SUS)-Sustainability-Interdisciplinary Program
Senior Graduate Assistant
Zach A. Morgan
Zach A. Morgan
(RESC)-Resiliency Center
Extra Help Assistant
Summer Wilkie
Summer Wilkie
(RESC)-Resiliency Center
Graduate Assistant

Affiliated Faculty

Myria Allen
Myria Allen
(COMM)-Communication
Professor
Noah Billig
Noah Billig
(ARLA)-Landscape Architecture
Associate Professor, Honors Program Director
Kristofor R. Brye
Kristofor R. Brye
(CSES)-Crop, Soil and Environmental Sciences
University Professor of Applied Soil Physics and Pedology
Lance M. Cheramie
Lance M. Cheramie
(THES)-AFLS-Human Environmental Sciences
Instructor
Robert Henry Coridan
Robert Henry Coridan
(CHBC)-Chemistry & Biochemistry
Assistant Professor, Inorganic Chemistry
CHEM
Jackson David Cothren
Jackson David Cothren
(GEOS)-Geosciences
Director, CAST
Sean A. Dempsey
Sean A. Dempsey
(ENGL)-English
Assistant Professor
Marlis R. Douglas
Marlis R. Douglas
(BISC)-Biological Sciences
Professor
Michael Edward Douglas
Michael Edward Douglas
(BISC)-Biological Sciences
Professor
Uche U. Ewelukwa
Uche U. Ewelukwa
(LAW)-Law
E.J. Ball Professor of Law
Amy Lynn Farmer
Amy Lynn Farmer
(ECON)-Economics
University Professor - WCOB
Kevin M. Fitzpatrick
Kevin M. Fitzpatrick
(SOCI)-Sociology and Criminology
University Professor & Jones Chair in Community
Rocio A. Paez
Rocio A. Paez
(SOCI)-Sociology and Criminology
Visiting Assistant Professor
Sara Rollet Gosman
Sara Rollet Gosman
(LAW)-Law
Associate Professor of Law
Brian Haggard
Brian Haggard
(BAEG)-Biological and Agricultural Engineering
Director, Arkansas Water Resources Center
Warren A. Herold
Warren A. Herold
(PHIL)-Philosophy
Assistant Professor
Jamie A. Hestekin
Jamie A. Hestekin
(CHEG)-Chemical Engineering
Professor, Ralph E. Martin Professorship in Chemical Engineering
Jon Johnson
Jon Johnson
(SEVI)-Strategy, Entreprenureship & Venture Inn
Department Chair
Peter B. MacKeith
Peter B. MacKeith
(FJAD)-Fay Jones Architecture Design
Dean, Professor
Alan Mantooth
Alan Mantooth
(ELEG)-Electrical Engineering
Distinguished Professor, The Twenty-First Century Research Leadership Chair in Engineering
Ken McCown
Ken McCown
(ARLA)-Landscape Architecture
Department Head, Professor
Suman Mitra
Suman Mitra
(CVEG)-Civil Engineering
Assistant Professor - Engineering
Kusum Naithani
Kusum Naithani
(BISC)-Biological Sciences
Assistant Professor
Hiro Nakamura
Hiro Nakamura
(PHYS)-Physics
Assistant Professor
Lawton Lanier Nalley
Lawton Lanier Nalley
(TAEA)-AFLS-Agri Economics and Agribusiness
Professor
Darin W. Nutter
Darin W. Nutter
(MEEG)-Mechanical Engineering
Professor & Department Head
Gary F. Peters
Gary F. Peters
(ACCT)-Accounting
Departmental Chairperson-WCOB
WCOB
Jennie Popp
Jennie Popp
(HNRC)-Honors College
Associate Dean
GEAR 249
GEAR 249
Curt R. Rom
Curt R. Rom
(GRAD)-Graduate School
Associate Dean for International Education
Benjamin R. Runkle
Benjamin R. Runkle
(BENG)-Biological & Agricultural Engineering
Associate Professor
Mary Cathleen Savin
Mary Cathleen Savin
(CSES)-Crop, Soil and Environmental Sciences
Professor of Microbial Ecology
Susan Schneider
Susan Schneider
(LAW)-Law
William H. Enfield Professor of Law
Andrew N. Sharpley
Andrew N. Sharpley
(CSES)-Crop, Soil and Environmental Sciences
Distinguished Professor of Soils and Water Quality
Kate Shoulders
Kate Shoulders
(TAEC)-AFLS-Agri Educ Comm & Technology
Associate Professor
Carl Alan Smith
Carl Alan Smith
(ARLA)-Landscape Architecture
Associate Professor
David William Stahle
David William Stahle
(GEOS)-Geosciences
Distinguished Professor
Alison Turner
Alison Turner
(ARCH)-Architecture
Teaching Assistant Professor of Architecture, Director of Community Education
Matthew A. Waller
Matthew A. Waller
(WCOB)-Walton College of Business
Professor and Dean
J. D. Willson
J. D. Willson
(BISC)-Biological Sciences
Associate Professor
Wen Zhang
Wen Zhang
(CVEG)-Civil Engineering
Associate Professor
Jun Zhu
Jun Zhu
(BAEG)-Biological and Agricultural Engineering
Professor